KG I Kuzey Göçebeleri

| Projeler

Kuzey Göçebeleri’nin Ortaya Çıkış Hikayesi

2016 kendini sürdürürken, devam eden projem “A Tea With 10.000 People”‘ın Türkiye ayağı olan “Benimle Bir Çay İçer Misin Türkiye?” yi oluşturdum. Bu projeyle birlikte büyükşehirlere giderek, farklı etkinlikler düzenledim.  Bunlar onlarca insanın katıldığı; beraber eğlenip, sohbet ettiğimiz, müzik yaptığımız keyifli etkinlikler oldu. O dönemde, altı büyükşehiri ziyaret ederek bu etkinlikleri organize ettim. 2016’nın sonlarına doğru ise bu etkinliklerden aldığım ilhamla birlikte; bu organizasyonların kapsamını genişletebileceğimi, daha fazla insana ulaşabilen ve faydalı olan büyük çaplı organizasyonlar gerçekleştirebileceğimi düşünmeye başladım. Üzerine bir süre düşündükten sonra bunu projenin arkasında çalışan bir  “mutfak ekibiyle” yapabileceğimi  hissettim. Neler olacağını görmek istiyordum. Yeni bir fikir oluşturmuştum. Ve harekete geçtim.

Bir duyuru yaptım ve başvuran insanları bu amaçla bir ekip içinde toplamaya başladım. Birlikte neler yapabileceğimizin, nasıl hareket edebileceğimizin üzerine düşünmeyi ve organizasyonları sürdürdüm. Başvuran insanlar ve büyüyerek oluşan enerji çok keyifliydi. Sonra oluşan bu grubun potansiyelini ve neler yapabileceğini anlamaya çalıştım. Gözlemledim, analiz ettim. Geçen zaman içinde; oluşturduğum bu ekibin gerçekten büyük bir potansiyel taşıdığını ve projemin arkasında bir mutfak ekibi olarak değil de kendi başına bağımsız bir proje olarak var olmasının daha doğru olacağını anladım. Bulunduğumuz topraklarda oluşabilecek buna benzer bir üretim topluluğunun büyük güzellikler yaratabileceğini biliyordum. Çünkü aslında böyle bir şey olmaması bir nevi eksiklikti ve bunu arayan insanlar bir platformda bir araya toplanabilirdi. Birlikte üretebilirdi. Kendi hayatlarını ve başkalarının hayatlarını değiştirebilirdi. Bütün bu düşünceler ve anlayışlarla birlikte yeni bir proje kapıyı araladı. Ve önce A Tea With 10.000 People  Saha Ekibi, sonra Beyaz Ekip diye adlandırdığımız bu gruba yeni bir isim aramaya başladık.
Bir süre sonra ismine ve bağımsız platformuna kavuşan KG veya Kuzey Göçebeleri bu evrendeki yaşamına başladı.

Neden Kuzey?

Kuzeyi seviyorum, bu doğru. Onu bazen bir yön olarak seviyorum, bazen bir Viking gibi hissettiğimde, bazen de İzlanda’da yürürken seviyorum. Bir kültür olarak seviyorum. Bir sözcük olarak seviyorum.
Neden Kuzey Göçebeleri?
Aslında içinde büyük anlamlar barındırmıyor. Sürekli kuzeye seyahat etmiyoruz. Kuzey bir yön, bir coğrafya, bir ülke veya bir kültür değil ama hepsi. Kim kuzeyden ne anlıyorsa o. Kuzey bir sözcük sadece. İçinde anlamları barındıran ama çok büyük alt metinler vermediğimiz bir sözcük. Bir isme ihtiyacımız vardı ve o da kuzey oldu.  Aslında son zamanlarda KG’yi daha sık kullanıyoruz.

Kuzey Göçebeleri’nin Amaçları ve Vizyonu

Kuzey Göçebeleri, en basit tanımıyla; bir üretim topluluğu. Aklınıza gelebilecek her üretim alanına yatkın bir proje platformu.
Sanat Üretimi, Seyahat Üretimi, Sosyal Sorumluluk Üretimi, Ekoloji Üretimi, Finansal Üretim, Sosyoloji Üretimi, Görsel Tasarım Üretimi, Eğitim Alanında Üretim, Deneysel Üretim, Zihin ve Felsefe Üretimi bunlardan bazıları. Üretim konusunda bir sınırlamamız yok. Multidisipliner bir ağ halinde çalışarak, topluluğun temel kuruluş, yaşam ve insani değerlerine ters düşmediği sürece var olan her konuda üretim gerçekleştirebiliyoruz.

Kuzey Göçebeleri bir proje platformu. Toplu halde projelerin gerçekleştirildiği, aynı zamanda insanların gerçekleştirmek istedikleri bireysel projelere destek bulabildikleri bir platform. KG’yi daha önce şöyle de tanımlamıştım:
Kuzey Göçebeleri, bu gezegende derin bir yaşam deneyiminin yansımasını insanoğlu ile paylaşma ve yaşama dair ortak eylem ve hayalleri olan insanları birleştirme amacını taşıyor.

İleriye yönelik düşüncelere ve vizyona geldiğimde şöyle söyleyebilirim.
Kuzey Göçebeleri,tam anlamıyla uzun vadeli bir proje. Kısa sürede yapılıp, bitirilip paketlenip kapatılacak bir şey kesinlikle değil. Dolayısıyla benim ilk amacım; buradaki her şeyin sürdürülebilir bir platforma dönüşmesi. Sürdürülebilirlik, bu gibi proje veya platformlarda çok önemli. Ben de bunu ilk etapta sağlamaya çalışıyorum. Bunun dışında uzun vadede toplu projelerin akışkan bir biçimde yapılabildiği, aynı zamanda bireysel projesi olan insanların da platformda bu projelerine insan, kaynak, bağlantı desteği bulabildiği “büyük bir proje platformuna” dönüşebilmesi benim diğer hedeflerimden biri. Uzun vadede her şehirde temsilcilerimizin olmasını ve insani bir dayanışma hattı kurmayı istiyorum. Kuzey Göçebeleri Şehir Dayanışmaları hedeflerden biri. Aynı zamanda seyahat temelli bir oluşum olarak, güzel bir seyahat takımı kuralım, yollarda olmayı sürdürelim; bunun yanında insanların seyahat etmelerini kolaylaştıracak projeler üretelim istiyorum.

Üretim topluluğu olarak bir marka yaratmaya çalışıyorum. Ve dahası ileride içimizdeki insanlar buradan kendi finansal yapılarını da sürdürebilmeleri için bir altyapı kurmaya uğraşıyorum.

Kim bu Kuzey Göçebeleri?

Kuzey Göçebeleri; farklı yaşlardan, farklı mesleklerden ve farklı ilgi alanlarından onlarca insanın birleşmesiyle oluşuyor. Bir aktif kadromuz var. Güncel sayımız 50. Yaş aralığı 18-34 arasında değişiyor. Bir de bize dışarıdan proje bazlı destek olan-katılan dostlarımız var.
İçimizde öğretmenler, mimarlar, doktorlar, müzisyenler, mühendisler, ressamlar, dansçılar, tasarımcılar ve daha birçok meslekten insan barındırıyoruz. Aramızda birçok öğrenci de var.  İçimizdeki sanatla ilgilenen birçok dost var. Hali hazırda birçok farklı alanda çalışmaları olan güzel sanatçılarımız var. Yine içimizdekilerin büyük çoğunluğu gezgin veya seyahatten keyif alan insanlar.  Tabii ki insanları oldukları asıl insan yapan şeyler ne meslekleri, ne yaşları, ne de yetenekleri. İçimizdeki dostların birer birer, bütün bunlardan bağımsız olarak çok güzel ve gezegen dünya için önemli, değerli insanlar olduklarını düşünüyorum.

Burada aynı zamanda burada bir aile hissini barındırıyoruz. İçimizde büyük bir dayanışma var. Mutlak samimiyete çok önem veriyoruz.

Kuzey Göçebeleri’nin Projeleri Neler, Aktif Olarak Neler Yapıyor?

Hali hazırda aktif projelerimiz var ve her geçen gün yeni projeler oluşturuyoruz.

Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesi
Kuzey Göçebeleri Özgür Kütüphaneleri Projesiyle, farklı şehirlerdeki alternatif kafelere veya mekânlara özgür kütüphaneler kurarak, buraları ziyaret eden insanları kitaplarla buluşturmayı istiyoruz. Aynı zamanda Kuzey Göçebeleri’ne ve bütün gezginlere farklı şehirlerde “ev” durakları oluşturmayı amaçlıyoruz.
Bu kütüphanelerin ilkini Artvin’de oluşturduk.
Ve diğerleri de yakında gelecek.

 

 

 

 

 

Kuzey Göçebeleri Ormanları Projesi
Kuzey Göçebeleri, ekolojiye ve doğaya oldukça önem verdiğimiz bir yer. Dolayısıyla doğayı besleyebileceğimiz, onu daha iyi bir hale getirebileceğimiz ne varsa yapmaya her zaman hazırız. Kuzey Göçebeleri Ormanları Projesi de buradan ilham alarak oluştu. Bu projede ülkenin veya dünyanın farklı alanlarında birçok orman oluşturmak ve karbon ayak izimizi biraz olsun azaltmak istiyoruz.  Bunun ilkini Mart ayında Mersin’de gerçekleştireceğiz. Daha sonra farklı şehirlerde ve farklı ülkelerde devam ettirmek istiyoruz. Ayrıca bu şekilde başladığımız ekoloji projelerini başkalarıyla sürdüreceğiz.

Kuzey Öyküleri Projesi
Kuzey Göçebeleri’nin içinde sanatın birçok dalıyla ilgilenen çok fazla insan var. Profesyoneller, amatörler, öğrenenler.. Sanatı ve sanatçıyı seviyoruz. Bu birçok dalın arasında tabii ki edebiyat da var. İçimizde profesyonel yazarlar olduğu kadar, edebiyatla içten bağlı bir biçimde ilgilenenler de var. Kuzey Öyküleri bizim sanat üretimlerimizden biri. Edebiyatla ilgilenen insanlar ve yazarlar bir araya gelerek bir kolektif öykü kitabı oluşturuyorlar. Daha sonra da içimizdeki yetenekli ilüstratörler, ressamlar ve çizerler; bu öykülerin onlara çağrıştırdıklarını çiziyorlar ve bu şekilde kompleks bir kitap oluşturuyoruz. İlk kitabın çalışmaları devam ediyor. Bu kitap oluştuktan sonra da diğerleri arkadan gelmeyi sürdürecek.

Bunlar tam olarak şu anda aktif yürüttüğümüz projeler, birçoğu da fikir olarak oluştu ve yolda bize doğru gelmeye devam ediyorlar.

Kuzey Göçebeleri “Göçebelerini” Nasıl Buluyor?

Kuzey Göçebeleri, bugüne kadar üç yüze yakın başvuru aldı. Başvurular bir değerlendirme sürecinden geçiyor ve uygun görülenlerle ayrıntılı bir görüntülü toplantı yapılarak içimize katılıyorlar. Sayımız bir yerde sabitlenecek ve bu sayının miktarı çok fazla olamayacak. Fakat KG harika ve sevimli kadrosuyla şu an yoluna devam ediyor.
Başvuruları, bu formu doldurarak gerçekleştirebilirsiniz.
Kuzey Göçebeleri Başvuru Formu

Nereden Takip Edilebilir?

Kuzey Göçebeleri İnternet Sitesi
Kuzey Göçebeleri Instagram
Kuzey Göçebeleri Facebook

Yapılan Röportajlar

We Are The Hippies Röportajı

 

Kuzey Göçebeleri Benim İçin Ne İfade Ediyor?

KG yaşanılan ve emek verilen o kadar şeyden sonra artık benim için vazgeçilemez bir yerde. İnsanlarını, vizyonunu ve içindeki enerjisini çok seviyorum. Buradan sonra güzel ve önü açık yerlere gideceğini biliyorum.
İnsan üretmeyi sevdiğinde ve bunu bir toplulukla yapmak istediğinde eminim hep böyle bir yer aramıştır.
Bu proje de varoluşuyla benim için başlı başına bir üretim oldu. Nereye gittiğini birlikte göreceğiz.

Kasım 2018
Doğuş Kökarttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir