Merhaba,
ben

Doğuş Kökarttı

Gezgin, Yazar ve Tıp Doktoruyum.
1993, Zonguldak doğumluyum. Çok odaklı bir eğitim hayatı geçirdiğim ilköğretim ve liseyi Zonguldak’ta okudum. Lisede okulumu matematik, biyoloji olimpiyatlarında ve birçok farklı alanda temsil ettim.
Zonguldak Fen Lisesi’ni birinci bitirdikten sonra 2012’de girdiğim üniversite sınavlarında ülkedeki en iyi iki yüz öğrenci içine girerek Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne tam burslu olarak yerleştim. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfı tarafından “Geleceğin Liderleri“nden biri seçildim. Akademik çalışmalarımın yoğunluğunu üniversitede sanat ve yaşam deneyimiyle değiştirdim.

2013’te Üzüm Dalları, Güneş ve Güz isimli şiir kitabım yayımlandı. 2013’te; ilk uzun, sırtçantalı yolculuğuma çıktı. O zamandan itibaren gerçekleştirmeyi sürdürdüğüm sırtçantalı yolculuklarımla bugüne kadar 38 ülkenin toprakları üzerinde yürüdüm. Bu yolculuklarımı çoğu zaman oldukça düşük bütçelerle ve 20.000 km’den fazla otostop çekerek gerçekleştirdim.

Eylül 2015’te dünyayı dolaşarak 198 ülkeden 10.000 insanla tanışmayı amaçladığım “A Tea With 10.000 People” -10.000 İnsanla Çay- projesini başlattım. Kısa sürede dünya çapında bir etki uyandırarak 140 farklı ülkedeki 4000’e yakın kişiden davet alan A Tea With 10.000 People; ulusal ve uluslararası medya kanallarında, gazetelerde yoğun ilgi gördü. 
İzlanda‘nın en büyük gazetelerinden biri Morgunblaðið projenin hikayesini tam sayfa bir röportaj-haber ile duyurdu. Yunanistan Ulusal Haber Ajansı, geniş bir röportajla projeyi ülkeye duyurdu. 
TRT World, Mart 2017’de bu projeyi İngilizce bir röportajla duyurdu. O dönemde bu röportaj büyük bir sansasyon yarattı.

2016’da projenin Türkiye ayağı olarak “Benimle Bir Çay İçer Misin Türkiye?”yi başlattım ve 6 büyükşehire giderek düzenlediğim büyük çaplı etkinliklerde insanlarla buluştum. A Tea With 10.000 People ile bugüne kadar 20 ülkeyi ziyaret edip 2000’den fazla insanla tanıştım.

2017’nin başlarında farklı yaş ve meslek gruplarından gezginleri, sanatçıları ve fikir insanlarını bir araya getirerek bir üretim topluluğu olan “Kuzey Göçebeleri”ni kurdum ve geliştirdim.
Eylül 2017‘de ikinci kitabı Nehir Yolcusu, 6:45 Yayın etiketiyle yayımlandı.
2018’de Harun Tekin ile özel bir Şarkı Sözü Yazarlığı atöylesine katıldım.

 

Şubat 2018‘de Vestel‘in konuğu olarak VESTALK konuşmasını gerçekleştirdim.

Aralık 2018‘de ilk TEDx konuşmamı TEDxIstanbulTechnicalUniversity’de “Yolcu” başlıklı bir konuşma ile gerçekleştirdim. Nisan 2019′da ise TEDxBornovaAnadoluLisesi’nde “Sanjay’ın Hikayesi” başlıklı bir konuşma yaptım. Ayrıca Şubat 2020’de Türk Eğitim Vakfı‘nın davetiyle İstanbul Farkındalık Paneli’nde ve Gazi Üniversitesi‘nde Dreamstalk organizasyonunda konuşmalar gerçekleştirdim. 2021’de TEDxYouthAFL‘de “Tutku ve Zaman” başlıklı bir konuşma yaptım. SAM’21AnadoluUniversity‘de konuştum.
Ekim 2020’de DK Kişisel Dönüşüm adında Telegram tabanlı bir dönüşüm platformu kurdum ve geliştirdim. 

ITU ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Otostop’a Giriş (OTO101) dersleri verdim. Birçok farklı şehirdeki üniversitelerde konuşmalar ve konferanslar gerçekleştirdi. ITU Seyyah gibi birçok farklı gezgin organizasyonunda konuşmacı olarak yer aldım. Türk Eğitim Vakfı’ndan Üstün Başarı Bursiyeri olarak 2018’de mezun oldum.
Ulusal düzeyde profesyonel Satranç oynadım. Yeditepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası‘nda keman çaldım. Seslendirme çalışmaları yaptım, şiir ve kitap kayıtları yayınladım.
Şimdilerde A Tea With 10.000 People ile seyahat etmeye, Kuzey Göçebeleri’yle proje üretimine devam etmeye, müzik kayıtlarıma ve hekim olarak çalışmalarıma devam ediyorum.  

Projeler

deneyim ve tasarı

Yaşamım boyunca yenilikler üretmeyi, fikir üretmeyi ve projeler tasarlamayı çok sevdim. 2015’te başlayan A Tea With 10.000 People ve 2017’deki Kuzey Göçebeleri ile yeni hikayeler oluşturmaya devam ediyorum.

Dünyanın Çevresinde Bir Yolculuk

Yolda

2013’ten beri sırtçantasıyla sert ve macera dolu seyahatler gerçekleştiriyorum. Ve bu yolculuklar bana birçok deneyim, keşif, proje ve uluslararası dostluklar getirdi. 

Yol Hikayelerim, deneyimlerim ve bende kalan diğer anılara buradan ulaşabilirsiniz.

kırgteyzelerwebsitesi

Yol Hikayelerim, deneyimlerim ve bende kalan diğer anılara buradan ulaşabilirsiniz.

Videoyu oynat

Topluluk Konuşmaları

2015’ten beri üniversitelerde, organizasyonlarda, şirketlerde ve TEDx gibi topluluk konuşmalarının yer aldığı etkinliklerde konuşmalar gerçekleştiriyorum. 

Kitaplar

edebiyat ve yol

Edebiyat benim hayatımda hep çok önemli bir yerde oldu. 2012’de Üzüm Dalları Güneş ve Güz, 2017’de Nehir Yolcusu çıktı. 

Ulusal ve Uluslararası Basın

Röportajlar Haberler

2015’ten itibaren ulusal ve uluslararası gazeteler, dergiler ve haber kanallarında gezgin ve yazar olarak birçok röportajım yer aldı.

Röportajların ve Haberlerin detaylarını burada bulabilir, okuyabilir ve inceleyebilirsiniz.

Röportajların ve Haberlerin detaylarını burada bulabilir, okuyabilir ve inceleyebilirsiniz.

Bizden Geriye Kalan

Büyük bir galaksi içinde yaşadığımız bu kısa hayatlarda, hepimiz bazı deneyimlerden geçiyoruz ve bir hikaye oluşturuyoruz. Her geçen gün hayat ve insan hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Ben de kendi hayatım ile bir hikaye oluşturmayı ve olabildiğince fazla deneyimlemeyi çok önemsiyorum. Yaşam oldukça büyük ve olasılıklara açık. Deneyimler, anılar ve yaptıklarımız hayat yolumuzu güzelleştirecek ve bizi geliştirecek. Sonunda ise bizden geriye, hikayelerimiz kalacak.

~ Dogus Kökarttı