Yolculukta Tamamen Parasız veya Az Parayla Nasıl Kalacak Yer Bulunur?

Kalacak yer konusunu bir sorun olarak görmekten vazgeçmek ilk başta yapılabilecek en mantıklı davranıştır. Yolculuğa başlandığında ve yola çıkıldığında yol kendi olanaklarını yaratır. Endişelenmemek, işler yolunda gitmiyorsa da düşünerek çözüm üretmek aslında göründüğü kadar zor değildir. Uzun yol sırtçantalı yolculuklarda özellikle mevsim kış ise ve şehirlere doğru gidiyorsanız kamp yapma ihtimali azalır. Bu da diğer alternatiflere yönelmeye neden olur. Tabi ki bahsedeceğim yollar her mevsimde kullanılabilir ama yazın olanakları olanların kamp yapmasını öneririm.

Öncelikle tamamen parasız yol alırken kullandığım yolları anlatacağım sonra biraz paranız varsa bunu nasıl güzel şekilde kullanarak ucuza barınma ihtiyacınızı giderebileceğinden bahsedeceğim.

Tamamen Parasız Kalacak Yer Bulmak

İki buçuk yıldır aşağıda belirttiğim sosyal ağlardaki insanların evlerinde kalıyorum. Yüze yakın insanın evinde kalmışımdır. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım. Böbreklerim hala yerinde. Dünya üzerinde binlerce gezgin insan evlerini diğer gezginlere açıyor ve yardım ediyorlar. Birbirlerine tam bir güven içindeler bunu da referans sistemiyle sağlıyorlar. Birinin evinde kalan gezgin o kişi için iyi veya kötü bir referans yazıyor ve diğer gezginler bunu görebiliyor. Bu biçimdeki paylaşımlar muhteşem bir dostluk ortamı da yaratıyor. Onlarca gerçek dost kazandım bu ağlardan.

Bu sitelerin ayrıntılarını şimdilik anlatmayacağım hepsinin çalışma sistemi benzer. Couchsurfing bunların içinde en eski ve kalabalık olanı; yani yer bulmak biraz daha kolay. Couchsurfing üzerine detaylı bir yazı yazarak anlatacağım. Trustroots ise içlerinde en güzel fakat en yenisi, dolayısıyla içinde çok az insan var.

1- Couchsurfing.com

2-Bewelcome.org

3.Trustroots.org

 

Sosyal ağların dışında, gerçek hayatta da parasız biçimde kalacak yer bulabilmek mümkündür.

-Kütüphaneler

-Cami ve Kiliseler

-Kafe ve Restaurantların Üst Katları

Sokakta kaldığımda hep bir şekilde çözüm ürettim ve kapalı bir yerlerde uyumayı başardım. Tabi ki sokakta da uyuduğum çok oldu ama kalacak yer bulabilmek gerçekten mümkün.

Az Parayla Kalacak Yer Bulmak

Birinci kural. Hostel Kutsaldır.

Eğer parayla bir yerlerde kalacaksanız, “Neden yemek yiyeceğim parayı fazla fazla konaklama için ödeyeyim?” diye düşünüyorsanız ve hostellerle tanışmadıysanız; hemen tanışın.

Hosteller gezegenin her tarafında – neredeyse her ülkede- gezginler için sığınma noktalarıdır. İki senedir hostelleri neredeyse tamamen parasız yolculuk yaptığım için kullanmıyorum ama kullandığım zamanlar çok sevmiştim. Birçok farklı ülkeden onlarca insan, insanlar arasında gözlenen farklılıklar. Ortak alanlarda çok fazla insanla tanışabilirsiniz. Organizasyonlarına ve turlarına katılabilirsiniz. Enerjisi yüksek bir ortam var. Çoğunluk 8,10,12 yataklı odalarda birçok gezginle birlikte kalıyorsunuz -24 yataklı da gördüm-. Karma ya da kadın odaları oluyor. Hostellerin çoğunda kilitli dolaplar var yani güvenlik konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Mutfaklarında kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz. Ve buraya hostelleri yazmamın en önemli özelliği; hostellerin diğer bütün konaklamalara göre çok daha ucuz olması. Ayrıca otellerin samimiyetsizliği yok. Çeşitli hostel sitelerinden rezervasyon yaptırabilir ve gideceğiniz yerdeki hostellerin artılarını ve eksilerini orada daha önce kalanların bıraktıkları notlarla görebilirsiniz. Şimdi en önemli hostel sitelerini buraya bırakayım. Gideceğiniz yerlerle ilgili tarihlerle beraber hangi hostellerin uygun olduğunu görebilir, özelliklerini okuyabilirsiniz. Bir ara hostel konusunu bütün detaylarıyla anlatacağım bir yazı yazacağım.

1.Hostelworld.com

2.Booking.com

3.Hostelbookers.com

Hostellerin dışında airbnb.com ‘dan odalarını ve evlerini kiraya verenleri görebilirsiniz. Birkaç günlük evler bulabilirsiniz.

Yola güvenin, hayatta kaldığınız sürece çözümler ortaya çıkacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir