Litvanya’da Yol Coşkusunun Bana Yazdırdıkları

1 Mayıs 2016

Litvanya’dayım yirmi güne yakın süredir otostop çekiyorum buraya Finlandiya’dan aşağıya inerek Estonya ve Letonya’dan geçerek geldim. Bazı şeyler üzerine hepinize doğru konuşmak istiyorum.

Biraz genel konuşmak istiyorum. Size doğru ama sizinle konuşmak istiyorum. Bunlar benim haddime değil tabi ki. Ama belki beraber cümlelerimizin içindekini paylaşırız.

Hareket. Hareket evrenin özüdür. Simdi neredeysen bir anlığına dur. Dur. Tam olarak olduğun yerdesin. Kafanı kaldır. Gördüğünden fazlası var. Çok büyük. Sen küçüksün. Ama içindeki güç büyük. Sadece bunu nasıl kullanacağın sana öğretilmedi. Yükseğe bak. Tavan mı görüyorsun. Pencereyi açıp uzaya bak.

Bugün birine gülümse. Metroda dans et. Sokakta dans et. İçindekini yansıt. Kendin olmayı öğrenmen lazım. Kelebek etkisini başlat. Harekete geç.

Yirmi güne yakin suredir sadece otostop çekip ilerliyorum. Geride nasıl bir hayatım olduğunu tamamen unuttum. Her şey yol oldu, onlarca yeni, farklı insan. Onlarca anı. Ama her şey paylaşıldıkça değerli. Mutluluk da. Coşku da. Saf iyilik de.

Görüyorum ki insanlığın yüzde doksanı sanal yaşamlarına devam ediyor. Hayatlarımızı facebook’tan birbirimize göstermeyi çok arzuluyoruz. Yarış var. Paraya değer veriyoruz. Güzel fotoğraflarımızı birbirimize göstermek için deliriyoruz. Insanoğlu bundan fazlası. Sanal değil gerçek yasamaya çalışın. Önemli olan bir şey varsa insan deneyimidir. Gerçek deneyim. Burada yapabileceklerinizin siniri yok, deneyin. Sonra başarısız olun. Bir önemi yok. Bir önemi yok. Sevgiyi paylaşın. Sokakta gülün harbiden. Müzik soyutlanmak için değil, her küçük detayı hissetmek içindir. Ancak bunlarla bir şeyler güzelleşir ki güzellik en çekici olandır. Varlık güzelliğe istenç duyar.

festivals19

 

İnsan, insanla birlikte değerli. Bir erkeği erkek yapanın kadın olması gibi veya tersi. Dışarı çıkın ve deneyin. Ve bütün sorumluluğu alma cesaretini gösterin. Başka şansınız olmayacak. Kafanızı çukurlardan çıkarın. Sosyal medya gerçek değil. Tabi ki hepimiz bir gün eve geri döneceğiz. Bu yüzden yolların anlamı var.
Kendini ittiğin kadar anlamlısın. Ama anlamlısın bana inan. Rahat yaşamını geride bırak. Fazlası var. Fazlası var.

Bir Macar dostum Macaristan’da eski bir barda otururken şöyle söylemişti.
“Simdi, tam simdi. Başlamak için simdi. Biz Macarlar böyle söyleriz.”

Sizlerle beraber ayni yasam sahnesini paylaşmaktan dolayı çok mutlu olduğumu söylemek istedim. Bir sevgiyi paylaşmak güzel.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir