Bir Uçağa Nasıl Otostop Çekilir?

Himalayalar’da yürüyen bir dağ keçisi boşluğa doğru atladı. Yere doğru hızlanarak düşerken bacaklarını kanatlara dönüştürerek uçmaya başladı. Muhteşem bir görüntü!
İnanması zor mu geliyor? Bazı şeyler imkansız gibi gözükse de bu gezegende imkansız diye bir şey daha önce hiç varolmadı. Burada bir eylem gerçekleştirilmek istenirse onun mutlaka bir yolu vardır. Her zaman buna inandım.

Bugüne kadar karada ve suda, oldukça fazla çeşit araca otostop çektim ve onlarla birlikte millerce uzunlukta yolu aştım. Peki bütün bunların ötesinde bir uçağa otostop çekmek gerçekten mümkün mü? Bir kıtayı aşmak, ülkelerin üzerinden geçmek?
Öncelikle, kafanızda havalanmak için hazırlanan bir uçağın kanatlarına yaklaşarak baş parmağınızı kaldırdığınız ve  güzel bir gülümsemeyle uçağı durdurduğunuz bir görüntü canlanıyorsa, bunu yere bırakın. Ben de bunu isterdim ama şimdilik işler o şekilde yürümüyor.

Jet-Hiking (Uçak Otostopu) Birleşik Devletler’deki otostopçuların uçaklara otostop çekerek eyaletleri geçerken kullandıkları yeni bir terim. Gittikçe bilinirliği artıyor. Aslında bu terimin ve uçak otostopunun uzun bir geçmişi var. Yetmişlerdeki çılgın Amerikalılar bunu kullanarak eyaletler arasında çok fazla otostop çekmişler ve yol almışlar. Bu eski hippiler, bu yeni terimin internetin varlığıyla birlikte tekrar gündeme geldiğini anlatıyorlar. Peki bir uçağa gerçekten nasıl otostop çekilir?

Derlediğim bazı özel yolların yanında üretilebilecek alternatif yollar da bulunuyor. Hepsinden bahsedeceğim.

1- Küçük Havalimanları, Özel Uçaklar

Piste çıkıp, kanatlarıyla üzerimize doğru gelen uçağı durduramayacağımız için İngilizce’deki ask for a ride(sürüş için sormak) kavramını devreye sokmamız gerekecek. Dünya’da şimdilik bunun en çok yapıldığı yer Birleşik Devletler ama her yerde yapılabileceğine inanıyorum. Özel bir uçağı hedeflemek daha işlevsel sonuçlar verebilir, çünkü ticari bir havayolundaki pilotların, uçağa biletli olanlar dışında bir yolcu alması çoğunlukla yasaktır. Bu yüzden göreceli olarak küçük bir havalimanına veya özel uçakların kalktığı bir havaalimanına gidilir. Öncelikle özel, küçük uçaklara sormak şansı artırabilir. Tabii ki böyle uçaklar okyanusları geçecek kadar uzun yol gitmezler ama bütün Amerika kıtasını geçmenize yardımcı olabilir. Genelde böyle uçaklarda pilot kalkıştan önce uçağın yanında gezinir ve son kontrolleri yapar. Yanına giderek ve ne yapmaya çalıştığınızı anlatarak bir benzin istasyonundaki arabalara “Nereye gidiyorsunuz? Ben de katılabilir miyim?” gibi soruların eşdeğerini pilota sorarak bir uçuş arayabilirsiniz.
Bunun gibi bir havaalanında bir pilot bulmak için başka yapabileceğiniz şey ise o havaalanına giden yolda durarak uçacağınız yeri veya yönü yazan bir kartonu arabalara doğru tutmak. Havalimanında gezinin. Küçük bir kafede pilotlar oturup kahve içiyor olabilir. Gördüğünüz insanlara bir uçağı uçurup uçurmayacaklarını ve nereye doğru uçacaklarını sorabilirsiniz.

Dünya’da uçak otostopunun örnekleri var mı? Tabii ki var.
Buradaki videoda bahsettiğim küçük havalimanı- özel uçak kombinasyonunu kullanarak uçuş arayan bir Asyalı otostopçuyu görüyorsunuz. Uçaklara teker teker soruyor. Olay Kanada’da gerçekleşiyor. Ve sonunda başarılı oluyor. Uçuyor.

Bununla ilgili başka dökümanlar aradığımda karşıma Birleşik Devletler’den Matthew çıktı. General Aviation havaalanında bu kartonu yazarak bekleyen -aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz- Matthew’e pek aldırış eden olmamış, bazıları gülmüş. Sonunda Matthew başka yollardan ulaştığı Mike ile uçmuş. Uçak otostopunda başarılı olmuş.

expertvagabond.com’da uçak otostopunu anlatan ve elinde “Doğu’ya uçan?” kartonunu tutan Matthew.

Bir diğer örnek Amber Nolan, bu kadın otostopçu 50 eyaleti uçaklara otostop çekerek geçti ve Birleşik Devletler basınında yer aldı.  İnsanlar ona bu yolculuğundan sonra JetHiking Gypsy yani UçakOtostopçusu Berduş ismini takmışlar.

Bu linkten İngilizce röportajını okuyabilirsiniz.

https://matadornetwork.com/abroad/on-hitchhiking-around-america-via-private-plane-interview/

Bahsettiğim kadın Amber, otostop çektiği uçaklardan biriyle fotoğrafında.

2- Havalimanındaki İnsanlara Bilet Alıp Alamayacaklarını Sormak

Yeterince çılgınsanız havaalanında gördüğünüz herkese “sizin için bilet alıp alamayacaklarını” sorabilirsiniz. Yüzlerce insana bunu sorduğunuzda içlerinden çıkan sizin kadar çılgın biri bu teklifi kabul edebilir ve size bir bilet alabilir. Bazı durumlarda da şirketler için uçan iş adamlarından özel bir ricada bulunabilirsiniz. Onların uçak kaçırma durumunda şirketten yeni bir bilet talep hakları vardır. Bunun gibi bir iş adamı görürseniz veya karşılaşırsanız size biletini verip şirketten yeni bir bilet isteyebileceğini sorabilirsiniz. Yüzlerce insana sorabilirsiniz. Benim şahsen tanıdığım bazı dostlarım bu yolla uçak bileti “aldılar”. Her şey mümkündür. Böyle uçan çok fazla insan var.

3- Bir Havayolu Şirketinden Bilet İstemek

Yapılacak başka şeyler de var. Eğer uçmak için iyi bir nedeniniz varsa, bu bir yardım projesi olabilir; ses getirecek bir organizasyon olabilir. Bu nedeninizle birlikte bir havayolu firmasından ücretsiz uçak bileti isteyebilirsiniz. Şirket bunun onun marka değerini artıracağını düşünürse istekle size bilet verebilir. Bu sıklıkla gerçekleşen bir eylemdir. Şirketler halkla bağlılığını artırmak isterler.
Deneyebilirsiniz. Kimse deneyerek bir şey kaybetmez.

 

Bir uçağa otostop çekmek göründüğü gibi mümkündür. Arabalara kıyasla biraz daha fazla efor sarfetmenize neden olabilir ama kesinlikle yapılabilir bir şeydir. Geçmişte daha sık yapılan bir eylemdi ama günümüzde de bilen insanlar tarafından yapılmaya devam ediliyor.
Unutmayın, yaşamda hiçbir şey imkansız değildir. Denemekten kimse bir şey kaybetmez. Her zaman yapılmayandan pişmanlık duyarız. Yol kendi hikayesini oluşturur, sadece cesarete gereksinim duyar.

 

 

Legal Durum: Uçak otostopu yapmak istenilen ülkedeki yasalar bazı durumlarda uçakta bir pilot lisansı olmadan yer almayı engelleyebilir. Bunun dışında farklı koşullar ve yasalar da uçakta bu şekilde bulunmayı bir suç sayabilir. Bulunulan ülkedeki havayolu yasaları ve genel yasalar uçak otostopu yapılmadan önce iyice incelenmeli, gerek olursa pilotla konuşulmalıdır. İşin böyle bir legal boyutu olduğunu da bilmeyenler için belirteyim ama tabii ki bu kısmı dikkate alıp almamak insana bağlıdır. Ama büyük çoğunlukla uçak otostopu illegal bir eylem değildir.

©doguskokartti.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir