Bir Sırtçantalının ‘İyi ki Yanıma Aldım’ Diyeceği 18 Hayat Kurtaran Malzeme

 

1-ÇAKI

caki

 

Çok işlevli bir çakı , zor zamanlarda son derece yararlı olabilir. Tamir, av, kesi, korunma, açacak gibi amaçlarla kullanılabilen çakı. Sırtçantanızdan asla çıkarmamanız gereken ve ne zaman ihtiyaç olacağı belli olmayan son derece önemli bir malzemedir. Ayrıca bulduğunuz odunlara isminizi kazıyarak kendinize son model bir asa da yapabilirsiniz.

2- PUSULA

compass-map-335x245

 

Jules Verne romanı için değil bütün elektronik aletlerinizin işlevsiz hale geldiği zaman için lazım. Canlılığın insansızlaştığı bir arazide yön duygunuzu ve yolunuzu kaybederseniz Poseidon bile size yardım edemeyecektir. Ama doğru bir pusula işte tam bu işe yarar.

3-ISLANMAZ KİBRİT

 

safety-matches-islanmaz-kibrit

Doğada en önemli ihtiyaç çoğunlukla ateştir. Pişirme, vahşi hayvanlara karşı korunma, ısınma gibi nedenlerle ihtiyaç haline dönüşebilir. Gerçekten soğuk bir havada ve yağmur yağarken “Ah be oğlum yanmıyor bu kibritler” dediğinizde. Islanmaz kibritler yardımınıza yetişecektir. Yağmurda ateş yakmak zordur ama normal bir kibritle daha zordur.

4-BOYUNLUK/ ŞAPKA/ BANDANA

 

the-north-face-winter-seam-neck-_20337_1

Başı ve boynu böceklere ve diğer hayvanlara karşı korumak, ormana ya da zor bir tırmanış, yürüyüş parkuruna girerken yine  dallardan kendinizi korumak, saçınız uzunsa bağlamak için kullanılabilir. Isı alışverişinde hızlı etkisi olan boynun soğukta ısı kaybını azaltır. Yaralanma durumlarında bandaj olarak kullanılabilir. Eşya taşırken kullanılabilir.

 

5-MAGNEZYUM ÇUBUĞU

 

pr_01_366

Yine bir ateş konusu. Baba odunu topladım, düzeneği kurdum ama tutuşmuyor bu, diyorsanız. Kibritiniz kayboldu veya çakmağınızı düşürdünüz. İşte magnezyum çubuğu tam ihtiyaç olan şey. Çubuğa herhangi bir şeyi sürterek çıkarabileceğiniz kıvılcım size tutuşma sıcaklığını ve enerjisini verebilir.

6- SU FİLTRASYON KABI VE TEMİZLEME TABLETİ

 

717f-so8y7l-_sl1500_

Uzun bir kampta veya yürüyüştesiniz bir de baktınız ki su bitti. Çevrede hiç su kaynağı veya akar durumda su yok. İnsan vücudunun en hızlı tepki gösterdiği susuzluğa karşı önlem almanız ve suyu yerine koymanız lazım. Günümüzde otomatik filtreleyen düzenekler var. Böylece bataklıkta ya da durgun ve pis gözüken bir sudan filtrenize çekebilir. Temizleyebilirsiniz. Farklı bir seçenek olarak da su temizleyici tabletlerden alıp bir kaba aldığınız suya bunları ekleyip gerekli sürede bekleyerek temizlenmiş suyu içebilirsiniz.

 

7-CEP ISITICILARI

 

3140_buyuk

Hava çok soğuksa ve giysileriniz vücut sıcaklığınızı sabit tutamıyorsa bunlar gerçekten hayatınızı kurtarabilir çünkü insan vücudu hızla hipotermiye girer ve kontrolü kaybeder. Vücut sıcaklığını sabit tutmak sizin birincil görevinizdir. Bu cep ısıtıcıları çoğunlukla tek kullanımlık olup hızlı etkisi başlar ve kendiliğinden ısınarak uzun süreli etki sağlar bu da sizi hipotermiye girmekten kurtarır.

 

8-KAFA LAMBASI

b312f879-dc03-4998-ab11-8061613ef295-1319637842

 

Kafa lambası, normal fenerden farklı olarak başınıza bağlanır ve iki elinizi de aynı anda kullanma avantajını sağlar. Gece yürüyüşlerinde yarar sağlar. Güçlü bir ışık gücü vahşi bir hayvan saldırısında hayvanın gözüne denk getirerek zaman kazandırabilir.

9- İLK YARDIM KİTİ

 

red-ems-emt-first-aid-kit-medical

Kazanın nereden geleceği belli olmaz. Tırmanışlarda, zor parkurlarda hatta ateş yakarken bile yaralanabilirsiniz. Küçük bir ilk yardım çantası, yarayı temizleme, bandaj yapabilme, turnike kurabilme gibi kolay ama olmazsa olmaz müdahaleleri sağlayabilir. Bunun dışında böcek ısırığı için, yanıklar için de kitin içine mutlaka ilaçlar koyulmalıdır.

 

10- BÖCEK KOVUCU SPREY

indir

 

Fazla sinek içeren bir bölgeye denk gelmek ya da karınca istilasına uğramak aslında çok da nadir karşılaşılan bir durum değil. Özellikle ormanın içinde kamp yapıyorsanız, böcek çeşitliliği sadece bu küçük keratalardan ibaret olmayacaktır. Küçük bir sprey hayati durumlar dururken böceklerle uğraşmanızı engeller ve zehirli olabilecek canlılara karşı silah etkisi taşır. Bunun dışında çadırın etrafını ziftle kaplarsanız çadıra böcekler gelmeyecektir. Fakat zift kuruyunca savaşa hazır olun Spartalılar.

 

11- KALIN İP

 

kendir-halat

İp’in yerini çok az şey tutar. Tamir, taşıma, korunma, yeri geldiğinde sargı gibi amaçlarla kullanılabilir. Ama en çok bir şeyi diğerine bağlamak istediğinizde aranır ve bulunmazsa serin çığlıklar atılır.

 

12- -SAKIZ

 

sakiz2

Sakız ne işime yarayacak lan, demeyin. Diş fırçası ve macunun olmadığı zamanlarda dişleri ferah tutabilecek ve nefesinizi düzenleyebilecek küçücük bir sakız uzun bir yürüyüş parkurunda, hızınızı artıracaktır. Yaşam kalitenizi değiştirir. Ayrıca yapışması gereken şeyleri de doğru kullanıldığında yapıştırabilir tamir özelliği sağlar.

13- DÜDÜK

 

duduk

Düdük daha çok yer bildirmek için kullanılır. Zor bir durumda kaldığınızda çalarak keskin bir ses elde ederek yardım çağırabilirsiniz.

 

14- ISLAK MENDİL

images

 

Temizlik için her zaman su bulamaycaksınız. Yaralanmalarda hızlı temizleme gerekebilir. Bunun dışında hayvan dışkıları veya salgıları da temizlenmesi gereken şeylerdendir. Bir paket ıslak mendilin büyük yararlarını görmüş bir aylak olarak söylüyorum ki, koyun lan çantaya zarar gelmez.

 

15- TOPOĞROFİK HARİTA

indir-1

Kamp yapacağınız alanı veya uzun yürüyüş parkurunu daha iyi bilmek için son derece yararlı sevgili kağıt parçası. Edinmekte fayda var.

 

16-  KOLİ BANDI

seffaf-koli-bandi-istanbul

Çadırınızın tentesı mı yırtıldı? Polünüz mü kırıldı? Sırtçantanız mı delindi? Bir şeyi diğerine bağlayarak mı taşımak istiyorsunuz? Cevaplar koli bandında.

 

17- ALT,ÜST İÇLİK VE İNCE PANÇO

 

4050_buyuk

Soğuk ülkelerde, tırmanışlarda ve gece için termal içlikler vücut sıcaklığını koruyarak hayatta bırakır. Küçük bir cep panço şeklinde yağmurluk, otostop çekerken veya yürüyüşte sizi ıslaklıktan korur ve ağır bir yağmurluk taşımadan da kuru kalabilmenizi sağlar.

18- DİNAMOLU FENER

dinamolu-fener1-800x600

Uzun süre elektriğe uzak kalacaksanız, sizi dinamolu fener kurtarabilir. Genelde arkasındaki düzeneği çevirerek kolayca şarj olabilen bu ekipmanlar elektrikten günlerce uzak bir yaşam deneyiminde size ışık sağlayacaktır.

 

Çantanıza sadece gerekli şeyleri koyun ama çok işlevli ve hayat kurtarıcı malzemeleri koymaktan çekinmeyin. Sırtçantası evinizdir.

Doğuş Kökarttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir