256 Yaşında Ölen Adam ve Hayatının Sırları

Bugün size 256 yaşındaki bir adamın hikayesini anlatacağım. Hayır bu bir mit veya bilim kurgu değil, tamamen gerçek bir hikaye. Li Ching Yuen öldüğünde 256 yaşındaydı. Dünyanın en uzun yaşayan insanı.

1930’da yayımlanan bir New York Times makalesine göre Chengdu Üniversitesi’nin bir profesörü Wu-Chung Chieh, 1827 yılının kayıtlarında Çin İmparatorluk Hükümeti’nin Li Ching Yuen’in 150. yaşını kutlayan bir belge buldu. 1877’de ise 200. yaşını kutlayan bir belge daha buldu. 1928 yılındaki bir New York Times yazarının anlattığını göre Li Ching Yuen’in kasabasındaki bazı insanlar onların büyükbabalarının Li Ching Yuen’i bildiğini ve onlar çocukken onun yetişkin bir adam olduğunu öne sürdü.

Li Ching Yuen, herbalist olarak kariyerine başladığında on yaşındaydı. Dağlarda bitkileri araştırıyor, topluyor ve uzun yaşama etkileri üzerine düşünüyordu. Neredeyse kırk yıl boyunca, linghzi, goji üzümü, vahşi ginseng, he shou wo, gotu kola ve pirinç şarabı diyetiyle hayatta kaldı. 1749’da yani 71 yaşında Çin Ordusu’na katıldı ve orada dövüş sanatı öğretmenliği yaptı. Söylenenlere göre Li topluluğunda çok sevilen bir adam oldu, 23 kez evlendi 200’ün üstünde çocuğu oldu.

Yaşadığı bölgede genel olarak kabul gören bilgilere göre, Li çocukken okuyup yazabiliyordu ve onuncu yaşında Kansu, Shansi, Tibet, Annam, Siam ve Manchuria’ya seyahat edip bitki toplamaya, arayışa gitti. Yüz yıl boyunca bunu sürdürdü. Sonra topladığı bitkileri başkaları için satmaya başladı. Linghzi, goji üzümü, vahşi ginseng, he shou wo, gotu kola bitkilerini sattı. Tabi ki diyet ve pirinç şarabıyla birlikte.

Li Ching Yuen'in bir fotoğrafı

Li Ching Yuen’in bir fotoğrafı

Bu Kadar Uzun Yaşayan Yalnızca O Değildi

Li’nin disiplinlerinden birine göre bir seferinde 500 yaşından yaşlı bir adamla karşılaşmıştı ve o adam Li’ye Qigong egzersizlerini ve diyetini öğretmişti. Diyetin içindeki bitkilerin insan ömrünü uzattığından ve insan gücünü orantısal olarak yükselttiğinden bahsetmişti.

Li’nin ölüm döşeğinde son derece huzurlu bir şekilde şunları söylediği bilinir.

“Bu hayatta yapmam gereken her şeyi yaptım.” Ve bazılarının iddia ettiğine göre şöyle devam etmiştir. “Şimdi göçüyorum.”

Uzun Yaşamın ve Hayatın Sırı 

Li Ching Yuen, yaşını duyanlar tarafından bu kadar uzun yaşamanın sırlarını arayan sorularla karşılaşıyordu. Onun bilinen bir cevabı şöyledir:

“Temiz ve sakin bir kalbe sahip ol, kaplumbağa gibi otur, bir güvercinin coşkusuyla yürü ve bir köpek gibi uyu.” Bu sözleri Li, bir savaş lordu olan Wu Pei Fu’ya söylemişti. Wu Pei Fu Li’yi bir gün evinde ağırlamış ve en uzun yaşamın sırlarını onun ağzından duymak istemişti.

Li’nin bu kadar uzun yaşamının arkasında mutlak iç huzuru yakalaması ve nefes teknikleriyle sürekli egzersiz yapmasının etkisi yadsınamaz. Beslenmesi ve bitkileri de bu yaşamda büyük bir pay sahibiydi. Ama burada belki de düşünmemiz gereken onun uzun yaşamında aklının da bu denli uzun varolmasıdır. Düşünsel ve bilişsel özelliklerini kaybetmeden hayata veda etmesidir.

Bu dünyadan Li Ching Yuen adında bir adam geçti ve o burada en fazla kalan ölümlüydü. Bir hikayesi oldu.

© Yazı ve Çeviri: Doğuş Kökarttı

 

Kaynak: http://simplecapacity.com/2016/05/256-years-old-breaks-silence-death-reveals-secrets-world/ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir