10 Bin Kişiyle Çay İçmek İçin Dünyayı Otostopla Gezen Doğuş Kökarttı’nın Hikayesi (ListeList.com)

 

Gezgin hikayeleri, okumaktan keyif aldığımız ve içimizdeki yolda olma isteğini azdıran, bir yandan da umudumuzu tazeleyen şeylerdir. Bir yandan da kıskandırır elbette; ama biz bunun için değil, aksine belki birilerine ihtiyacı olan cesareti verir ve harekete geçirir diyerek paylaşıyoruz sizinle.

Evet, yine birileri bizim hayallerimizi yaşamakla meşgul ama emin olun şimdi okuyacağınız hikaye, hayallerinizi gerçekleştirmenin aslında hiç de zor olmadığını kanıtlayacak size.

Doğuş Kökarttı, bir tıp öğrencisi. Ve 19 yaşından beri, bu gezegende yaşayan başka insanların hikayelerine dahil olmak amacıyla “yollarda”.

6-dogus-kokartti
Doğuş, sırt çantasını alıp ilk uzun yolculuğuna çıktığında karar vermiş aslında buna. Daha doğrusu tam anlamıyla o an hissetmiş “yaşadığını”. Sonra da yollar bitmek bilmemiş onun için.

Çok az parayla, hiç durmadan seyahat eden Doğuş’un, yine yollarda olduğu bir gün, bir fikir gelmiş aklına: Dünyayı dolaşırken 10 bin insanla tanışıp çay içmek

3-dogus-kokartti
Ve böylece başlamış Doğuş’un “A Tea With 10.000 People” isimli projesi.

Çay sadece bir sembol elbette onun için. Evrensel olması sebebiyle seçmiş bu içeceği. :)

5-dogus-kokartti

Ağustos 2015’te projesini hayata geçiren Doğuş, bugüne kadar tam 14 farklı ülkeyi daha gezerek 900’a yakın insanla tanışmış. 130 ülkeden yüzlerce insandan da davet almış.

7-dogus-kokartti
Avustralya’dan Afrika’ya, Alaska’dan Arjantin’e, Gana’ya Kenya’ya kadar gitmiş. Varşova, Amsterdam, Vilnius, Kaunas, Helsinki, Stockholm, Reykjavik, İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir’de de büyük buluşmalar olmuş, onlarca insanın katıldığı.

Neredeyse dünyanın her yerinde ilgiyle karşılanan bu genç adamın, “Dünyayı dolaşarak 10.000 insanla tanışan adam veya Türk gezgin” olarak efsanevi hikayesi anlatılmaya başlanmış bile çeşitli ülkelerde.

8-dogus-kokartti
Doğuş, dolaştığı birçok ülkede denk gelmiş kendi hikayesine. Zaten yurt dışında İzlanda, Litvanya, Finlandiya gibi birçok yerdeki ana akım gazeteleri, röportaj yapmışlar onunla.

Belirtmekte fayda var: Yaklaşık 4 senede 30 ülke gezen Doğuş, yolculuklarını çoğunlukla sırt çantası ve otostopla gerçekleştirmiş. Üstelik de çok az parayla.

11-dogus-kokartti
Mesela son yolcuğunda İzlanda dağlarında tek başına yaşamış ve dağları yürüyerek geçmeye çalışmış. Cebelitarık Boğazını geçerek Afrika’ya gitmiş. Sahra çölünü develerle geçmiş. İtalya-Slovenya sınırındaki bir ormanda bin hippiyle beraber yaşamış…

Çünkü onun amacı, kendisinin de belirttiği gibi gezmek değil. O yolda olmayı bir yaşam biçimi olarak görüyor. Bu yüzden paraya değer vermiyor; çoğunlukla da ihtiyaç duymuyor.

Doğuş’un gezginliği dışında, müzik ve edebiyatla da yakından ilgisi var.

12-dogus-kokartti
Doğuş’un zaten halihazırda bir kitabı var ama diğeri de çok yakında bizlerle olacak. 2017’de çıkması beklenen kitabın ismi “Nehir Yolcusu”. Hemen şimdi edinebileceğiniz kitabının ismi ise “Üzüm Dalları Güneş ve Güz”.

Ha unutmadan söyleyelim, 2017’de grubunun muhtelemelen ilk albümü de çıkacak. Yani onun ismini, daha çok kez duyacağız. :)

Ayrıca, Doğuş’un Youtube kanalına bir göz atarak orada bulunan kitap ve şiir seslendirmelerine deburadan ulaşmanız mümkün.

“Ben Doğuş Kökarttı, 198 ülkeden 10.000 insanla tanışmak için yola çıktım.”

4-dogus-kokartti
Onun projesinin sloganı bu şekilde. Ülkesine döndükten sonra “Benimle Bir Çay İçer Misin Türkiye?” isimli bir projeye daha başlayan Doğuş, şimdilerde şehirlere gidip büyük buluşmalar gerçekleştiriyor. Yani siz de aslında, onunla bir gün bir şehirde çay içip tanışabilirsiniz. :)

“Benimle Bir Çay İçer Misin Türkiye?”

1-dogus-kokartti
Türkiye’de farklı şehirlerdeki buluşmaları takip etmek için şurada bulunan etkinlik linkine tıklayabilirsiniz.

Ayrıca Doğuş’un “A Tea With 10.000 People” isimli projesiyle ilgili paylaşımları, şurada bulunan Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Bu da Doğuş’un bir gezi rehberi niteliğindeki Instagram hesabı.

ListeList Bonusu:

İşte Doğuş ile geçen yıl gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbet. :)

Kaynak: ListeList

Hazırlayan: Dilek Üğüden (@sarisinbiriyim)

Orjinal Hali: http://listelist.com/dogus-kokartti-kimdir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir